تبلیغات
ریاضی - روشهای یادگیری ریاضی
جمعه 18 تیر 1389

روشهای یادگیری ریاضی

   نوشته شده توسط: فاطمه اصفهانی    

خواستن و توانستن

ریاضیات ، تکیه بر اندیشه و عقل آدمی دارد و سروکارش با استدلال منطقی است و هر انسانی ، ولو با استعدادی نه چندان درخشان ، می‌تواند با یاری جستن از اندیشه ، عقل و استدلال خود ، به ریاضیات دست یابد و آن را فرا بگیرد. در مرحله کنونی ، کسی از دانش‌آموزان ما نمی‌خواهد، ریاضیدان باشد و نایافته‌های ریاضی را بیابد (گرچه رسیدن به چنین مرزی هم ، ناممکن نیست). از ما می‌خواهند، چیزهایی را یاد بگیریم که صدها سال پیش پیدا شده و در طول سده‌های متوالی سوهان خورده و به صورتی شفاف و قابل درک به ما رسیده‌اند. شاید شعر گفتن کار ساده‌ای نباشد، ولی هر کس می‌تواند یاد بگیرد، شعر حاضر و آماده دیگران را ، چگونه بخواند: در کجاها مکث کند، روی چه واژه‌هایی تکیه کند. کجا صدای خود را اندکی بالا ببرند و کجا اندکی پایین بیاورد و البته ، به شرطی می‌توان غزل حافظ و یا رباعی خیام را درست و بی‌عیب بخواند که معنای آن را به خوبی درک کرده باشد. و این ، کار دشواری نیست: همت و غیرت می‌خواهد و اندکی صرف وقت ، تجربه نشان داده است، هر کسی (به شرطی که به مفهوم واقعی کلمه ، عقب افتادگی ذهنی نداشته باشد)، می‌تواند ریاضیات دبیرستانی را بخوبی فرا بگیرد و بر جنبه‌های مختلف آن مسلط شود؛ تنها شرط رسیدن به چنین موفقیتی "خواستن" است.
هرکسی می‌تواند ریاضیات را یاد بگیرد، به شرطی که بخواهد.

دفتر خاطره‌ها

دفتری انتخاب کنید و در صفحه اول آن بنویسید: "دفتر خاطره‌ها علمی و فرهنگی" و بعد هر وقت به مطلب تازه‌ و جالبی برخوردید (هرچه و در هر هر زمینه‌ای) در آن ثبت کنید. ساعت و روزهای متوالی ، روی مساله‌ای (و مثلا ، یک مساله ریاضی) اندیشیده‌اید، راهها و روش‌های مختلف را آزمایش کرده‌اید، با مراجعه به کتابهای مختلف درسی و غیر درسی ، برای رفع مشکل خود را به جستجو پرداخته‌اید، ... ولی مساله تسلیم نمی‌شود. شاید یک معماست و یا شاید با طرح آن ، خواسته‌اند شما را دست بیندازند... ولی یکباره ، و اغلب ناگهانی ، اندیشه‌ای به ذهنتان می‌رسد، اندیشه‌ای تازه ... قلم را روی کاغذ می‌گذارید و آزمایش می‌کنید، مساله حل می‌شود ... ممکن است هرگز چنین اندیشه‌ای (که منجر به حل مساله بشود) به ذهن شما نرسد، ولی از زبان معلم ، یا در یک کتاب آشنا و یا به طریق دیگری ، با راه حل آن آشنا شوید ... سپس متوجه می‌شوید پس راه‌حل آن ، چنین بود . چقدر جالب! ... این یک خاطره علمی است و باید در دفتر خود یادداشت کنید. اول تاریخ بگذارید و بعد تمام ماجرا را شرح دهید. صورت مساله چیست؟ چه کسی آن را به شما داده و یا در کدام کتاب دیده‌اید؟ چند ساعت یا چند روز با آن مشغول بوده‌اید؟ ... و سرانجام راه‌حل را بیاورید و در ضمن یادآوری کنید، این راه‌حل را چگونه و از کجا بدست آورده‌اید.

واژه‌نامه ریاضی

می‌بینید، حتی در ساده‌ترین موضوع‌ها ، اگر معنا و تعریف درست واژه‌ها را ندانیم، ممکن است دچار چه گمراهی‌هایی بشویم!
شما معمولا ، ضمن عمل‌هایی که انجام می‌دهید، اغلب از این جمله‌ها استفاده می‌کنید: "معلوم و مجهول می‌کنیم" ؛ "طرفین وسطین می‌کنیم" ؛ "دور در دور ، نزدیک در نزدیک" ؛... این جمله‌ها ، بخودی خود ، هیچ معنایی ندارند؛ آنها را روی کاغذ بنویسید و به کسی نشان دهید که با زبان فارسی آشناست، ولی ریاضیات نمی‌داند. بدون تردید ، به شما خواهد گفت: این جمله‌ها بی‌معنی‌اند؛ "طرفین وسطین می‌کنیم" ، هیچ معنای روشنی ندارد. اصلا "طرفین" یا "وسطین" یعنی چه؟ سفارش ما این است" هرگز از این گونه جملات استفاده نکنید. سعی کنید، معنای ریاضی عملی را که انجام می‌دهید، برای خودتان روشن کنید و بعد ، چیزی را بر زبان بیاورید که معرف آن عمل ریاضی باشد. شما ، عمل را درست انجام می‌دهید، ولی معنای آن را نمی‌دانید، یعنی نمی دانید از کدام عمل ریاضی ، به چه دلیل و با چه شرطی استفاده می‌کنید.
مثلا عمل "طرفین وسطین کردن" را این گونه بیان می‌کنیم: اگر دو نسبت هندسی برابر داشته باشیم:
و و

با یک تناسب هندسی سروکار داریم، که می‌توان آن را این طور هم نوشت:
a.d=b.c

چرا باید شک کرد و در کجا و چگونه؟

اگر قرار باشد، ضمن مطالعه درسهای ریاضی ، یا ضمن گوش دادن به درس معلم و یا بعد از آن که مساله‌ای را حل یا قضیه‌ای را ثابت کردیم، همچنان در "شک" باقی بمانیم و فرض را بر این بگیریم که ممکن است همه اینها نادرست باشند، آیا اعتماد خود را نسبت به ریاضیات (و بطور کلی دانش) از دست نمی‌دهیم و دچار نوعی سرگردانی فکری نمی‌شویم، ... اگر "شک" نبود، ریاضیات ، در همان مرحله‌های نخستین خود منجمد می‌شد. و البته ، نه تنها ریاضیات ، که معرفت و فرهنگ آدمی رشد نمی‌کرد و در همان شرایط ابتدایی خود باقی می‌ماند. اگر به نظریه ارسطو ، درباره سقوط آزاد جسم شک نمی‌کردند و کسانی پیدا نمی‌شدند که جرات کنند و بگویند "ممکن است، معلم اول و استاد بزرگ ، اشتباه کرده باشد" قانونهای سقوط آزاد جسم کشف نمی‌شد.

روش یادگیری در کلاس

وقتی در کلاس ، جذب سخنان دبیر خود شده‌اید و همه "هوش و حواس" شما متوجه حرف‌های اوست، تقریبا هیچ صدای دیگری را نمی‌شنوید، در حالی که سروصدای کم و بیش یکنواخت بازی بچه‌ها در حیاط مدرسه و یا عبور اتومبیلها در خیابان ، به طور دایم وجود دارد. ولی اگر به سخنان دبیر خود بی‌علاقه باشید، با آن که موج‌های حاصل از صدای او به گوش شما می‌رسد، آنها را نمی‌شنوید. در زبان فارسی ضرب‌المثل جالبی وجود دارد که: "با یک دست نمی‌توان دو هندوانه برداشت". یعنی به طور هم زمان و با هم ، نمی‌توان دو کار را انجام داد. همین اصل روانشناسی است که باید ضمن یادگیری ، مورد توجه قرار گیرد. به چه منظور به مدرسه می‌روید؟ چرا در کلاس درس حاضر می‌شوید؟ مگر نمی‌شود، آن چه را که می‌خواهید و علاقه‌مندید، ضمن مطالعه و پیش خود به دست آورید؟

  • حقیقت این است که همه چیز را نمی‌توان در کتاب درسی و یا کتاب دیگر پیدا کرد. گذشته از این ، ضمن پرسشهای دانش‌آموزان و یا بیانهای درست و نادرستی که از زبان دانش‌آموزان جاری می‌شود، خیلی چیزها می‌توان آموخت.
  • هنوز عادت نشده است که معلمان و نویسندگان کتابهای درسی یا کمک درسی ، سعی کنند همه تجربه‌های دوران طولانی کار خود را به روی کاغذ بیاورند و در اختیار ما بگذارند.

  • شرکت در کلاس ، روش یادگیری جمعی و راه کار اجتماعی و گروهی را به می‌آموزد. بویژه در زمان ما ، برای پیشرفت دانش نمی‌توان تنها به تلاش‌های فردی متکی بود. در برخورد اندیشه‌ها و در کارهای ویژه‌کاران است که اندیشه‌های نوپدید می‌آید و راه برای عبور از دشواری‌ها باز می‌شود.
  • اگر عادت کرده‌اید وقتی معلم درس می‌دهد، با عجله (و به طور طبیعی ، بدون فکر)، همه گفته‌ها و نوشته‌های او را در دفتر خود وارد کنید، باید مطمئن باشید که از درس معلم ، اگر نگویم هیچ بهره‌ای نبرده‌اید، بهره بسیار کمی برده‌اید.

کار در منزل

قبل از هر چیز تاکید این نکته ضروریست، تکلیفهای مربوط به هر درس را ، در همان روزی انجام دهید که درسش را در مدرسه خوانده‌اید. فرض کنید امروز دوشنبه است و شما درس جبر داشته‌اید. وقتی بعد از پایان کلاسها به منزل می‌رسید، وفتر جبر خود را بردارید و تکلیفهای جبر را انجام دهید. اگر فقط هفته‌ای یکبار و روزهای دوشنبه با دبیر جبر خود روبرو می‌شوید، تکلیف هر هفته را باید عصر دوشنبه همان هفته انجام دهید، نه عصر یکشنبه هفته بعد. شما هر قدر حافظه‌ای نیرومند داشته باشید، با گذشت یک هفته ، بسیاری از نکته‌هایی را که در کلاس شنیده‌اید، از یاد می‌برید و در نتیجه ، نمی‌توانید با موفقیت کامل بر موضوع درس مسلط شوید. بعد از به پایان رساندن کارهای مربوط به همان روز ، کافی است مراجعه‌ای تند به درس‌های فردای آن روز بکنید تا برای فردا آمادگی داشته باشید.

  • برای هر درس یک دفترچه داشته باشید. نوع دفترچه و جنس کاغذ و جلد آن ، حتی تعداد صفحه‌های آن مهم نیست. همه کارهای خود را در همین یک دفترچه انجام دهید.
  • چیزی را پاک نکنید. اگر اشتباهی رخ داد، خط نازکی روی آن بکشید. باید برای خودتان و هم برای دبیرتان روشن باشد، بیشتر در چه زمینه‌هایی اشتباه می‌کنید! تمیزی کار در این نیست که خط خوردگی نداشته باشد، در این است که منظم و خوانا نوشته شود. در ضمن وقتی با رابطه‌ها و نمادها سروکار دارید، به این چند نکته توجه بیشتری کنید.
  1. اگر از دو طرف برابری چیزی را حذف می‌کنید، اگر صورت و مخرج کسری را ساده می‌کنید، اگر به جای چند جمله تشابه ، مجموع جبری آنها را می‌نویسید، ... چیزی را خط نزنید، بلکه این عمل‌ها را با نمادهایی که می‌شناسید مشخص کنید.
  2. اگر برای انجام تبدیلی یا عملی ، شرطی وجود دارد، ذکر شرط را فراموش نکنید. همچنین اگر برای عمل خود توضیحی دارید، آن را در مقابل عملی که انجام داده‌اید و یا در وقتی از چپ به راست می‌نویسید، ممکن است تمامی مطلب در یک سطر جا نگیرد و مجبور شوید بقیه آن را در سطر بعد بنویسید، در این صورت آخرین نماد سطر قبل را در آغاز سطر بعد تکرار کنید.http://forums.thecustomsabershop.com/member.php?u=43686-MirtaDuy852
شنبه 12 مرداد 1398 05:21 ق.ظ
Hey very nice blog!
http://ketoprimerx.com/
پنجشنبه 3 مرداد 1398 09:54 ق.ظ
I think this website holds very excellent indited written content
content.
https://forum.vodafone.co.uk/t5/user/viewprofilepage/user-id/682399
شنبه 8 تیر 1398 01:13 ب.ظ
Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
you are just too fantastic. I actually like what you've acquired here,
certainly like what you're stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I can't wait to read far more from you. This is really a great site.
http://ask.leadr.msu.edu/user/abbottlindsey8
شنبه 8 تیر 1398 01:09 ب.ظ
Great information. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon).
I have saved as a favorite for later!
https://rivera89engel.picturepush.com/profile
شنبه 8 تیر 1398 01:06 ب.ظ
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog
platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and
I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if
you could point me in the direction of a good
platform.
https://www.care2.com/c2c/people/profile.html?pid=952955863
شنبه 8 تیر 1398 01:05 ب.ظ
Admiring the persistence you put into your blog and detailed information you present.

It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same old
rehashed material. Great read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
soma erectile dysfunction
جمعه 27 اردیبهشت 1398 06:35 ب.ظ
best ed drugs online http://viagralim.us best ed drugs online !
Hello there! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your great information you have got right here on this post. I will be returning to your web site for more soon.
http://www.datamars.com.ar/es/productos/inyectables
جمعه 6 اردیبهشت 1398 12:03 ب.ظ
即日配達OKのアイテムもあります 品揃え9,000を誇るブランドスーパーコピー
http://sewingbymoonlight.com/2015/03/its-time/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 12:03 ب.ظ
当社は、業界で最も信頼され、当店はブランドスーパーコピー、高級模倣品腕時計、高品質優良、ファッションブランドハンドバッグ
http://sibcbt.ru/akty
جمعه 6 اردیبهشت 1398 12:03 ب.ظ
ブランドコピーバッグ、ブランドコピー激安キーケースなど取り扱っている ブランドコピー 通販 です。全国送料無料!
ttp://mg-ritual.ru/morgy
جمعه 6 اردیبهشت 1398 12:02 ب.ظ
日系のYAMADAスーパーコピー時計通販です。ガガミラノスーパーコピー等のブランド時計コピーは日本国内での送料が無料になります
http://rondresselphotography.com/contact/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:40 ق.ظ
最新2017 シュプリーム スーパーコピー Tシャツ, SUPREMEバッグ 激安人気商品
Cialis pills
جمعه 17 فروردین 1397 08:44 ب.ظ

Amazing a lot of useful info!
cialis dose 30mg bulk cialis cialis vs viagra purchasing cialis on the internet female cialis no prescription where to buy cialis in ontario click now buy cialis brand tadalafil 20 mg click here cialis daily uk cialis 30 day sample
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 05:28 ب.ظ

Amazing a good deal of amazing advice.
dose size of cialis cialis from canada cialis soft tabs for sale we recommend cialis best buy where cheapest cialis cialis rezeptfrei cialis australia org side effects of cialis canadian discount cialis acquistare cialis internet
foot complaints
شنبه 18 شهریور 1396 04:12 ب.ظ
When some one searches for his vital thing, thus he/she needs to be available
that in detail, therefore that thing is maintained over here.
Kirk
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:17 ب.ظ
I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
https://mariemachen.wordpress.com/2015/06/26/help-for-hammertoes-treatment
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:42 ب.ظ
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I had written and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer
but I'm still new to the whole thing. Do you have any points for beginner
blog writers? I'd definitely appreciate it.
Wilbert
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:07 ب.ظ
Helpful info. Fortunate me I found your site by chance, and I'm
shocked why this coincidence didn't took place in advance!
I bookmarked it.
Archie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:59 ق.ظ
Hi there friends, how is the whole thing, and
what you desire to say about this piece of writing, in my view its really amazing for me.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:37 ب.ظ
Currently it appears like Drupal is the best blogging platform out
there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:56 ق.ظ
Hi there I am so glad I found your weblog, I really found
you by error, while I was looking on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just
like to say many thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I
don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked
it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
Please do keep up the great b.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:57 ب.ظ
Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it ;) I will revisit yet again since I
book marked it. Money and freedom is the best way to change,
may you be rich and continue to help other people.
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 03:46 ب.ظ
I am really glad to glance at this blog posts which contains tons of valuable information, thanks for providing
these statistics.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر